Valteřice, Výprachtice +420 605 526 068

Léto ve Valteřicích

Valteřice jsou ideálním místem k aktivnímu odpočinku i v létě. Pokud máte až po krk městského ruchu a shonu a toužíte tomu všemu alespoň na pár dní uniknout, budete jen stěží hledat příhodnější místo, než je tato vesnička a krásné místo, kde se nachází naše chaloupka Jindřiška. Dominantou Valteřic je empírový kostel Povýšení svatého Kříže, který byl postaven již roku 1832 a nejbližší „civilizací“ s obchody a pohostinstvím jsou pak zhruba 3 – 4 kilometry vzdálené obce Výprachtice a Heroltice. Jinak všude, kam oko dohlédne, pouze kopce, louky a husté lesy. Dokonalý klid.

Od jara do podzimu

Pokud se rozhodnete trávit zde volný čas v letních měsících, pak můžete prostě jen tak odpočívat a pozorovat při tom třeba srnky pasoucí se téměř pod okny vaší chalupy. A až vás lenošení omrzí, nabízí se hned celá řada odpočinkových aktivit, kterými lze naplnit okamžiky vaší dovolené.

Od jara až do podzimu můžete podnikat pěší výlety do širokého okolí a užívat si všudypřítomné panenské přírody. Určitě vyrazte na houby, na borůvky nebo na lesní jahody. Patříte-li ke zdatnějším turistům, pak vás bude jistě zajímat, že nedalekými Výprachticemi prochází modrá turistická trasa, jejíž výchozí bod se nalézá v cca 18 km vzdáleném Lanškrouně a cíl pak v obci Čenkovice na Bukové Hoře, sotva 3,5 km od Valteřic.

V blízkém okolí je hned několik značených lokálních cyklostezek, takže podniknout kratší nebo klidně i celodenní túru na kole, nepředstavuje sebemenší problém. Jedna trasa vás zavede do již zmiňovaných nedalekých Výprachtic, kam se například můžete každé ráno vypravit pro čerstvé pečivo.

Pokud vás zajímá historie Výprachtic, pak jistě nenecháte bez povšimnutí několik Výprachtických památek, neboť první zmínky o obci sahají až do počátku 14. století.  Za pozastavení tak stojí přinejmenším empírový kostel Proměnění Páně, několik starých kapliček, z nichž ta postavená ke cti Matky Boží pochází již z roku 1769, socha Jana Nepomuckého z roku 1793 nebo sousoší Nejsvětější Trojice. Dochovalo se zde také několik původních lidových roubenek.

Čeká na vás Stezka v oblacích

Pokud vám není zatěžko podniknout z Valteřic i trochu delší výlet, pak musíme opět zmínit  obec Dolní Morava, v níž se nalézá zajímavá turistická atrakce zvaná Stezka v oblacích. Do nadmořské výšky 1116 m. n. m., ve které je stezka postavena, se můžete dostat „po svých“, na kole anebo zvolit variantu nejpohodlnější, a sice lanovku. Samotná stezka se tyčí do výše 55 metrů a návštěvníky na ní čeká i pár adrenalinových atrakcí. Z vrcholu stezky se vám naskytnou skutečně neopakovatelné pohledy na masiv Králického Sněžníku i na údolí řeky Moravy.

Na konci dne už vás čeká opět jen božské ticho a zasloužené lenošení v poklidných Valteřicích v naší útulné chaloupce. Večer můžete posedět či povečeřet venku na terase, využít venkovní grill nebo si opéct buřty nad ohněm.