Valteřice, Výprachtice +420 605 526 068

Naše chalupa Jindřiška

Naše chalupa, které jsme dali jméno Jindřiška, stojí v malebné vesničce Valteřice v podhůří Orlických hor již celých 170 let. Pamatuje doby, kdy byla obec podstatně větší a živější, než je tomu dnes. Původně v ní žila moje prababička, babička a větší část svého dětství v ní prožil i můj tatínek. Ve Valteřicích chodil do školy, která bohužel dnes už neexistuje. Pamatuje si místa, kde stávaly původní chalupy a také si pamatuje, že zde fungovaly 3 hospody. To je však minulost a dnes je to vesnice o poznání klidnější a jak sami poznáte, k odpočinku jako stvořená.

Počátkem sedmdesátých let byla chalupa v podstatě opuštěná a velmi zchátralá. Tehdy se moji rodiče pustili do prvních oprav, které nám umožnily naši Jindřišku opět obývat. Většinu prázdnin a dovolených jsme trávili právě tady. Nikdy nezapomenu na výpravy za mnoha zaprášenými poklady, kterých byla tenkrát plná půda. Celá řada z nich zde nyní slouží jako autentická dekorace a zároveň vzpomínka na doby dávno minulé.Od mého dětství už ale uplynulo mnoho let a chalupa opět zažila období, kdy na ni nikdo neměl čas. Chybělo jen málo a byla dokonce na prodej. A tak jsem se před 3 lety rozhodla k její kompletní rekonstrukci, na kterou tak dlouho cekala. 

Spousta poctivé práce a láskyplné péče je na naší Jindřišce vidět už na první pohled. Byla to radost, moci sledovat chaloupku, jak znovu pomalu ožívá a stává se z ní stavení snad ještě půvabnější, než kdysi. Podařilo se nám zachránit většinu zbylého původního nábytku a vybavení a to navzdory tomu, že vše bylo velmi poničené. Staré skříně, lavice, dětská kolébka nebo sáňky vás tak rázem přenesou do minulosti.

Také nádherný široký komín procházející středem chalupy je původní a to, že se nám jej podařilo zachovat, nás velmi těší. Krb, u kterého se v chladnějších dnech můžete ohřát, býval kdysi velkou pecí na chleba. Klenby v kuchyni a ve sklepě jsou také původní. V chalupě nikdy nebyla voda, chodilo se pro ni do potoka pod chalupou.

Jindřišku jsme se snažili zachovat tak, aby si udržela svůj historický ráz, se všemi jejími výklenky a nízkými průchody, a přitom aby nabízela veškeré pohodlí. Jindřiška má svoje nezaměnitelné kouzlo a každý, kdo měl možnost strávit zde nějaký čas, vám potvrdí, že se tu cítil velmi příjemně a ani trochu se mu nechtělo opustit klid a pohodu tohoto půvabného místa. Já sama zažívám podobné pocity pokaždé, když z Valteřic odjíždím. Pokud vás snad zajímá, jak probíhala rekonstrukce Jindřišky, můžete si prohlédnout několik fotografií v naší galerii. Kompletní prezentace fotek je pak pro vás připravena přímo v naší chalupě.

Přestože jsme udrželi její starobylý charakter, nabízí naše chaloupka svým hostům i veškerý komfort, na který je člověk v současnosti zvyklý a věříme tedy, že si pobyt u nás dokonale užijete. Pohádkový klid odlehlé vesničky společně s panenskou přírodou vám jistě dají zapomenout na každodenní shon a starosti všedního života. Budeme se těšit na vaši  návštěvu.